Téma:  10Ball ME   
Autor:  Tomáš Onderek      Datum: 02.04.2014,  20:13      

Tak a je za námi další disciplína, tentokrát 10ball neboli česky desítka. Po disciplíně 14.1 nekonečná, která pro naše reprezentanty byla spíše nepodařená se pojďme společně podívat na výsledky nejen naší výpravy. V prvním kole mužské části turnaje má Roman a David volný los. Honza Suchánek ve svém zápase proti Finovi s typickým finským jménem Abbas Al-Marayati vyhrává hned první partii zápasu. Bohužel to byla i poslední partie, která šla na Honzův účet a Fin jej jednoznačně přehrává poměrem 8:1. V druhém kole byl los nepříliš štědrý k Davidovi a na "rozehřátí" mu nadělil finalistu čtrnáctkového turnaje momentálně hrajícího s hustým plnovousem Nicka vd Berga. David podléhá 8:1 a bude muset rozhodně něco změnit, aby pro něj toto mistrovství nedopadlo tragicky. Roman se s Italem Benvenutem dostal do nepříjemné situace když prohrával 1:3 ale brzy dokázal stav srovnat a od té doby už v zápase dominoval a byl to on, komu se jako prvnímu na počítači rozsvítila osmička. Druhou a poslední šanci na postup do last 64 dostali Honza s Davidem ve druhém kole. Proti Honzovi stál Guilherme Sousa mladý a výborně hrající Portugalec. Honza však nezachytil začátek utkání a prohrává 5:8. V tu chvíli o pár stolů dál zaznělo pomyslné ale velice razantní "A DOST!!!" David Žalman frustrovaný posledními neúspěchy jak na České poolové tour tak na turnajích jako Best of East nebo čtrnáctce na ME něco změnil. Jeho frustrace a dočasné neúspěchy byly způsobeny malou avšak zásadní změnou postoje a míření. Nicméně před tímto zápasem vše konečně zapadlo tam kam patří a ke stolu nastoupil David Žalman, kterého všichni známe. David za necelých padesát minut doslova rozstřílel svého soupeře Christiana Grasera 8:1 když v celém zápase udělal dvě chybičky. Roman Hybler poráží v last 64 programátora mimo jiné online systému, na kterém se řídí monster turnaj Ardennen cup Švýcara Pascala Nydegera 8:6 a jde mezi nejlepších 32. David měl los o poznání těžší. Čekal na něj mistr Evropy z roku 2012 v 8ball Mario He z Rakouska. Davidův nástup do zápasu byl famózní a za nedlouho byl stav 4:0. Mario je ovšem velice zkušený hráč, který tlaku čelí velice dobře a tak se skóre vyvíjelo zajímavě. David se dostal již do vedení 6:3 ale po nevynucených chybách Mario dokázal srovnat na 6:6. V ten moment je velice těžké udržet koncentraci ale David to dokázal a následující dvě desítky zmizely v kapsách vždy po akci jeho nové špice a Mário se tak díky našemu borci musel nedobrovolně s turnajem 10ball rozloučit. Cenný skalp však vystřídala studená chorvatská sprcha v podobě zápasu proti Marko Lisničovi. Výsledek 8:0 napovídá, že na co Marko sáhl, to vyšlo. Tento zápas se Davidovi nepovedl nicméně před nadcházejícími dvěma disciplínami nám svitla naděje na dobré výsledky. Roman v nejlepší 32 prohrává svůj zápas s Bulharem Stanimirem Ruslanovem a pro naše reprezentanty tak turnaj končí a jedinou desítku, kterou si na místě mohou ještě dát bude buďto ta v disciplíně 8ball a nebo ta zlatavá.

V ženském turnaji nás reprezentuje Veronika Hubrtová. V prvním kole prohrává 6:2 s Chorvatkou se zajímavým jménem Zrinka Antonijevič. Nevím proč ale naši raději prohrávají s relativně slabšími soupeři a ty silné naopak porážejí. Veronika to ukázala hned v dalším kole, kde vystavila turnajovou stopku vynikající Holanďance Melise Rademakers. Verča má taky ráda drama a tak tento zápas vyhrála nejtěsnějším rozdílem 6:5 stejně jako následující proti Titaux Severine z Francie.V kvalifikaci o last 16 však prohrává 6:4 s Portugalkou Franco Vania a i pro ni končí desítkový turnaj a začíná krásný odpočinek na prosluněné pláži.

S našich slovenských bratrů se nejlépe opět prezentoval Kubo Koník Koniar když se do last 64 kvalifikoval nekompromisně výsledky 8:0 a 8:1 ale zápas proti Norovi Lyngovi mu nevyšel. Na Milana Klobučníka dokonce zavolali dost sporně časového rozhodčího.

Asi největší zajímavostí alespoň pro mně je výkon Holanďana Iva Aartse. Při mých docela častých cestách do Holandska jsem měl možnost sledovat herní vývoj Iva pod vedením talentcoache Alexe Lelyho. Ve skupině mladých talentů by nikdo netipoval, že právě on bude mít v budoucnu nejlepší výsledky. Ivo je neskutečný dříč a velice zodpovědný a skromný člověk. Momentálně hraje finále proti Davidu Alcaide ze Španělska. V last 8 poráží zlatého chlapce ze čtrnáctky Nielse Feijena. Mimo to, že tito dva se setkávají docela pravidelně při trénincích, turnajích nebo týmových akcích, tento zápas měl velice zvláštní podtext. Šlo totiž o medaili a ta má absolutně jinou hodnotu, než by ji vyhrál třeba někdo z Čechů. Proč? Díky medaili na ME totiž každý Holanďan získává tzv. olympic A status. Toto ohodnocení znamená to, že hráč je profi sportovec a za to, že trénuje a hraje bere pravidelný měsíční plat. Nick i Niels docílili těchto statusů díky finále již ve čtrnáctce. Jen pro informaci, v tomto zápase se jednalo o něco přes zhruba půl milionu korun :) I přesto si myslím, že zde není prostor pro spekulace a že Niels je velice poctivý sportovec a Ivo neskutečně silný hráč.

Finále právě začalo a já přestože znám dobře oba sympatické finalisty přeji přeci jen více Ivovi. Zaslouží si titul opravdu jako nikdo. Navíc Davidovi už se doma třpytí dvě zlaté a dvě bronzové medaile.


Přeji vám hezký večer, našim reprezentantům děkuji za pěkné zážitky a přeji jim hodně štěstí, zdravím a fandím i našim bratrům v boji ze Slovenska.

Myslím,, že se ještě máme na co těšit.

----------------------------------------
        
----------------------------------------
Žádné
----------------------------------------